A lakásellenőrzési munkacsoport tevékenysége az elmúlt évek tapasztalata alapján szükséges, a rendszeres ellenőrzésekkel biztosítottá vált az önkormányzati ingatlanok rendeltetésszerű használata. Az ellenőrzések hatására a bérlők az esetek többségében betartják a szabályokat. – ez derül ki a mosonmagyaróvári önkormányzat lakásellenőrzési munkacsoportjának 2024-es beszámolójából.
Több mint tíz éve hozta létre a mosonmagyaróvári önkormányzat a lakásellenőrzési munkacsoportot a szociális bérlakások folyamatos felügyeletére. Erre azért volt szükség, mert több bérlő nem teljesítette a házirendben, illetve a jogszabályban foglalt kötelezettségét. A lakást vagy az udvart nem rendeltetésszerűen használta és elmaradt az alapvető karbantartás is.
Az elmúlt évben három alkalommal került sor ellenőrzésre. A munkacsoport a helyszíni ellenőrzések során kiemelt figyelmet fordított azon bérleményekre, melyek kapcsán a korábbi tapasztalatok alapján problémák voltak a bérlőkkel, lakossági panaszbejelentés, illetve a nem rendeltetésszerű használatra utaló észrevétel érkezett.
A tapasztalt problémák három fő csoportba voltak sorolhatók: egyes bérlők a háztartási és egyéb hulladékot nem megfelelően kezelték, a bérleményben és annak környékén nem megfelelő higiéniai állapotot tartottak fenn; a bérlő vagy a vele együttlakó személy a bérbeadóval vagy a szomszédokkal szemben az együttélés követelményeivel kirívóan ellentétes magatartást tanúsít, valamint a bérlő által tartott eb zavarja a lakóközösség nyugalmát.
A környezet rendezetlensége kapcsán idén is problémák merültek fel a Buda utca 1. és a Pozsonyi utca 87. szám alatti ingatlanok kiürítése, valamint az Aranyossziget utca 44. alatti ingatlan elbontása következtében. Egyes többlakásos ingatlanok közös használatú udvarára, valamint közös használatú helyiségeibe (például Fő utca 3., az Alkotmány utcai és a mosoni városrészt érintően a Szent István király úton található önkormányzati bérlakások egy-egy bérlője vonatkozásában) továbbra is jellemző, hogy nagyobb mennyiségű háztartási szemetet halmoznak fel a lakók. Ezekben az esetekben a rendrakásra történő felszólítások javítottak a helyzeten, de a probléma sajnos visszatérően jelentkezik, ezért további ellenőrzések szükségesek.
A munkacsoport visszatérő problémaként tapasztalta még a bérlakók ebtartása kapcsán, hogy a kutyákat több esetben a szomszédokat zavaró módon tartják. A szemlék során az ez irányú felszólítások eredményeket mutatnak, azonban továbbra is javasolják a Movinnov Kft-nek, hogy a bérleti szerződések meghosszabbítása során azon lakók esetében, ahol az ebtartással kapcsolatban a probléma ismétlődő jelleggel merült fel, a jövőre nézve az ebtartást a bérleti szerződés zárja ki.