Államtitkárként sem változott meg a telefonszámom
– A kistérségi társulás vezetőjeként jó viszonyt alakítottam ki a környező települések polgármestereivel, államtitkárként sem változott meg a telefonszámom – nyilatkozta év végén a Kisalföldnek dr. Nagy István államtitkár, összegezve az elmúlt félév tapasztalatait.
Mosonmagyaróvár korábbi polgármesterét június közepén nevezték ki a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkárának, kapcsolata a térséggel azonban nem szakadt meg, országgyűlési képviselőként igyekszik részt venni a térség jelentős eseményein, s annak fejlődését, fejlesztését szem előtt tartva. Mint mondta, a problémák elöl nem elmenekülni kell, hanem meg kell oldani azokat.
– Legutóbb például Győrzámoly és Hédervár polgármesterével közölhettem a jó hírt, hogy nyert a pályázatuk a közvilágítás korszerűsítésére. Sikerült elérni, hogy Mosonmagyaróvár 440 millió forinttal több társasági adót gyűjthet össze a leendő sportcsarnok építéséhez. Ugyancsak nagy eredmény, hogy a kormány döntött a városi tanuszoda megépítéséről Mosonmagyaróváron, valamint a jövő évben 400 millió forintból megújulhat a Flesch Károly Kulturális Központ. Rendszeresek az egyeztetéseim a térséggel, minden nap van olyan feladat, amit meg kell itt oldani. Államtitkárként könnyebben megy, mint csupán képviselőként. Számomra az a siker egy probléma esetén, ha a nyilvánosság nem értesül róla Ha ugyanis ez megtörténik, az azt jelenti, nem sikerült megoldani, és ezt a saját kudarcomnak tekintem. Szerencsére ez ritkán fordul elő.
Az államtitkár tevékenységét a közösségi oldalon is figyelemmel kísérik, de az országos sajtóban is gyakorta szerepel. Miniszterhelyettesként gyakran vesz részt kormányüléseken, s legutóbb ő képviselte Magyarországot Brüsszelben a miniszterek tanácsában.
Nem könnyű persze a mezőgazdaság ügyeivel foglalkozni, az egyszerű halandó nehezen látja át, hogy miért gond az, ha nagy a termés, s hogy milyen azonnali megoldások szükségesek egy-egy krízishelyzet elhárításakor. Elég csak az orosz embargóra gondolni.
– Idén sok nehézséggel kellett szembenéznünk, de szerencsére mindenhol rekordtermés volt. Ágazatokként húsz-negyven százalékkal termett több, mint az elmúlt öt évben átlagosan. A többlettermés mindig túlkínálatot, eladási problémákat okoz. Nem egyedi, tűzoltó megoldásokra van szükség évről évre újabb támogatásokkal. Olyan intézkedések segíthetnek, amelyek hosszú távon rendezik ezt a helyzetet. Feldolgozó üzemeket, hűtőházakat kell építeni. Így el lehet nyújtani egyes termékek piacra jutását. A szezon meghosszabbításával tudjuk segíteni az értékesítést.
S természetesen a mezőgazdaság szereplői között is van verseny, de az államtitkár szerint minden gazdálkodó egyaránt fontos kell, hogy legyen. A Magyar Mezőgazdaság január másodiki számában erről így nyilatkozott dr. Nagy István:
– Meg kell becsülnünk az önellátásra berendezkedett gazdálkodót, mint a mikor gazdálkodással, kis-és középvállalkozással foglalkozót. Számukra ugyanúgy kedves a kistermelő és a családi gazdálkodó, de azt is ki kell mondanunk, hogy szükségünk van nagyüzemekre, az ő felkészültségükre, hozzáértésükre. Nem ritka eset, hogy egy-egy településen ezek a nagyüzemek az egyedüli foglalkoztatók, ők tudnak versenyképes élelmiszereket előállítani. Emellett a nagyüzemek a nemzetközi versenyben is helyt tudnak állni. Azt vallom, hogy a kicsiket és nagyokat nem szabad egymással szembeállítani, mert egyik sem képes meglenni eredményesen a másik nélkül. Egymás tevékenységét jól ki tudják egészíteni. A következő év alapvető feladata, hogy a különböző gazdálkodási formában tevékenykedőket összebékítsük. Ha ez sikerrel jár, akkor mintegy varázsütésre megindul az agrárium fejlődése. Ha pedig mindez megvalósul, akkor Magyarország Európa megkerülhetetlen és meghatározó szereplőjévé válhat.