Az internetes adásvételek virágkorát éljük manapság, egyre több árut vásárolnak és hirdetnek az online térben. Az ajánlatok sokszor valóban kedvezőek, ám a rendőrség óvatosságra figyelmeztet. A minap egy mosonmagyaróvári nő fizetett ki több mint félmillió forintot egy babakocsiért, amit aztán nem kapott meg.
A Mosonmagyaróvári Rendőrkapitányság a napokban – a Mátrix Projekt keretében – indított büntetőeljárást nagyobb kárt okozó csalás bűntette miatt ismeretlen elkövető ellen, aki egy babakocsit hirdetett meg az interneten. A sértett az árucikk ellenértékét, mintegy 520 ezer forintot az eladónak átutalta, azonban a csaló ezt követően elérhetetlenné vált. A mosonmagyaróvári nő a babakocsit nem kapta meg és az elutalt pénzt nem kapta vissza.
Az áldozattá válás elkerülése érdekében a rendőrség újra felhívja a figyelmet arra, hogy a vásárlás előtt keressenek rá a hirdetőre, olvassák az értékeléseket, ismertetőket az adott termékről. Amennyiben lehetséges, belföldi kiskereskedelmi webhelyeken vásároljanak, így nagyobb valószínűséggel kerülhetik el az átveréseket. Kizárólag biztonságos fizetési módokon fizessenek. Gyanakodjanak, ha pénzküldési szolgáltatás használatát kérik. Mérlegeljék minden esetben az előre fizetés kockázatait és az utánvétel költségét. Inkább válasszák az utánvételt, különösen nagyobb összegű vásárlás esetén. Amennyiben mégis az előre utalást választják, csak biztonságos internetkapcsolat használatakor fizessenek, ne vegyen igénybe ingyenes vagy nyilvános wifi hálózatot. Óvakodjanak a hihetetlenül jó ajánlatokat kínáló reklámoktól, vagy a csodát ígérő termékektől. Ha olyan felugró ablak jelenik meg a képernyőn, amely nem várt nyereményről tájékoztat, jusson eszükbe, hogy az vélhetően egy rosszindulatú program. Amennyiben nem érkezik meg a termék, vegyék fel a kapcsolatot az eladóval. Ha nem válaszol, keressék meg bankjukat és az online piactér üzemeltetőjét. Fontos továbbá, hogy állítsanak be számlájukhoz és kártyájukhoz napi és tranzakciós limiteket, online vásárlási limitet vagy korlátozást.