Éles vitát váltott ki az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatának (SZMSZ) módosítása a képviselő-testület csütörtöki ülésén. Ez volt egyébként a jelenlegi testület és városvezetés utolsó ülése, hiszen októbertől új polgármester és képviselők hozzák a döntéseket. Az SZMSZ módosításának lényege, hogy októbertől – az új testület megalakulásától – visszaveszik a polgármestertől mindazokat a jogköröket, amik egyszemélyi döntésre felhatalmazták a városvezetőt.
A tanácskozás kezdetén Szabó Miklós – leendő polgármester – azt javasolta, vegyék le napirendről a szabályzat módosítását. Ezt a testület többsége leszavazta. A módosítás tárgyalása során Szabó Miklós kifejtette: higgadt, nyugodt elköszönésre számított a jelenlegi városvezetéstől és testülettől, ám ez az előterjesztés ennek az ellenkezőjét mutatja. Mint mondta: az önkormányzatiság történetében júniusban eddig példátlan mértékű szavazatot és ezzel felhatalmazást kapott Mosonmagyaróvár vezetésére. A megválasztott városvezető egyedül több voksot kapott, mint három másik ellenfele együttesen. Ezt a felhatalmazást és ezzel együtt a munka megkezdését próbálja meggátolni, ellehetetleníteni, a város irányítását megnehezíteni a mostani városvezetés. Hozzátette: nehéz a hatalmat átengedni, ám Mosonmagyaróvár lakói döntöttek. Ez az SZMSZ megnehezíti a polgármester és bizottságok munkáját, többletfeladatot ró a hivatalra, a város működését korlátozza. Szabó Miklós szerint kicsinyes bosszú, egyéni sértettség, vagy pártpolitikai érdek húzódik a módosítás mögött. A leendő polgármester ezért azt javasolta, ne októbertől, hanem már a testületi ülést követő naptól lépjen hatályba a módosítás.
„Felesleges, káros veszélyes.” – így foglalta össze Vida István az SZMSZ módosítására tett javaslatot. A képviselő mint mondta: az előterjesztés jelen formában történő elfogadása egyértelműen sérti a rendeltetésszerű joggyakorlás és a joggal való visszaélés tilalmának alkotmányos alapelvét. Ezzel a rendelet módosítással a leköszönő képviselő-testület fideszes többsége egyértelműen és nyíltan az októbertől hivatalba lépő új polgármester és városvezetés alkotmányos jogait kívánja csorbítani, elvonni. Hozzátette: a hatályos törvény egyértelműen az alakuló ülés utánra és konkréten az új képviselő-testület részére tűzi kötelező feladatul a saját SZMSZ-ének a megalkotását vagy felülvizsgálatát. Jelen esetben pedig a távozó képviselő-testület és a távozó polgármester október 1-től módosítaná az SZMSZ-t. Ezért kérik a kormányhivatalt, hogy a módosító rendelettel szemben haladéktalanul indítsa meg a törvényességi felügyeleti eljárást annak egyértelmű törvénysértő voltára tekintettel.
Dr. Árvay István, leköszönő polgármester válaszában kifejtette: tizennyolc éven keresztül stabil jobboldali többség irányította a várost. Most a kormánypárt színeiben hét képviselő nyert mandátumot, a polgármester nem. Szerinte soha nem látott patthelyzet alakult ki a városban. A tizennyolc év alatt számos jogkört adott át a testület a polgármesternek. Jelenleg 35 ilyen átruházott hatásköre van, amit most vissza kíván adni a testületnek.
A képviselő-testület végül tíz igen és négy nem szavazattal elfogadta a szervezeti és működési szabályzat módosítását.