A 12 szélkerék mellé egy 24 megawattos napelemparkot épít Mosonmagyaróvár határában, de levéli közigazgatási területre a Vienna Energy. Bő két év kellett a módosított rendezési terv elfogadásához, az építési engedélyt beszerezték, idén elindulhat a beruházás. Magyarországon az elsők között alakítanak ki itt hibrid erőművet.
2022 őszén testületi ülésen döntöttek Levélen a rendezési terv módosításának elindításáról, hogy két éven belül egy 24 megawatt teljesítményű, 30 hektáros napelempark épüljön a falu külterületén, a szélkerekek mellett a Mosonmagyaróvár felé eső oldalon. „Az ilyen beruházások támogatása nagyban hozzájárul ahhoz, hogy ne legyen szükség a lakosságot érintő helyi adók emelésére, és hogy a jövő kihívásainak megfelelően tudjuk községünket tovább fejleszteni" - közölte akkor Levél negyedéves helyi lapjában Kiss Béla, a település polgármestere.
A Vienna Energy Kft. rendezési tervmódosítási kérelme kapcsán a településvezető az akkori testületi ülésen az alaphelyzetet vázolta: a cég a településen működő szélerőmű parkot üzemeltet, melynek 24 megawatt teljesítményű energiaátadásra lenne lehetősége az E.ON számára. Az energetikai hivatallal, E.ON-nal is egyeztettek arról, hogy a településen belül két helyszínen szeretnének napelemparkot létrehozni. Ezek együtt 30 hektárnyi területet tennének ki („ez a Cseresznyés soron bal oldalt a mosonszolnoki út mellett lenne, itt az infrastruktúra hálózatuk képített, a másik rész pedig a kanális és az erdő közötti”).
Küzdelem az átsorolásokkal
Levél a kezdetekkor úgy számolt, hogy optimális esetben jóval több lehetne az iparűzési adó bevételük is (azóta változott a helyzet - erről bővebben lejjebb olvashatnak), zavaró hatása a beruházásnak a lakosságra egyáltalán nem lenne. Annak érdekében, hogy ez meg tudjon valósulni, módosítani kellett a rendezési tervet, egyrészt beilleszteni a megyei településfejlesztési koncepcióba, másrészt kijelölni napelempark telepítésére szánt területet. Háromoldalú megállapodásban az önkormányzat lett a megrendelő, a megbízott a Tér-t Rend Kft, a költségviselő pedig a Vienna Energy Kft. Helyben gyorsan mentek a dolgok: a falu képviselő-testülete úgy döntött, hogy a község településrendezési eszközök módosításának elindítását támogatja: a 0118/4, 031/6, 031/7 helyrajzi számú ingatlanokra vonatkozó Má-3 mezőgazdasági övezetet különleges, beépítésre nem szánt naperőműpark övezetbe sorolja át. Kérdéses volt azonban a megvalósítás kapcsán, hogy sikerül-e az átsorolás, mert az érintett területek kiemelt termőképességűek voltak a megyei rendezési tervben. A terület övezetének pontosításához, a korlátozás feloldásához kérelmükre a Lechner Tudásközpont Nonprofit Kft. hozzájárult. Ennek megfelelően a tervezett naperőmű területrészek kikerültek a "kiváló termőhelyi adottságú szántó övezete" besorolás alól. Ezután a vármegye önkormányzatához fordultak, hogy az érintett ingatlanoknál töröljék az egyedileg meghatározott vármegyei övezetben „a nap- és szélerőmű létesítésének korlátozásával érintett terület" megjelölést - ezt végül meg is szavazta a vármegye.
Költségei is voltak már ekkor a beruházónak: a Vienna Energy a külterületi termőföld végleges más célú hasznosításának engedélyezéséért több mint 30 millió forint egyszeri földvédelmi járulékot fizetett a vármegyei kormányhivatalnak.
Az iparűzési bevétel már az államkasszába megy
A cégnek egyébként 2023-ban nettó 2,3 milliárd forintos bevétele volt, adózott eredménye megközelítette az egymilliárd forintot. Összesen 12 tornyot működtet Levélen.
Tavaly novemberben a településvezető a helyi közmeghallgatáson arról számolt be, hogy „Győrben jártam az Állami Főépítészi Irodában ahol nagy örömünkre az állami főépítész végső szakmai véleményével támogatja a naperőműparkok létesítése érdekében megkezdett rendezési terv módosítást.”
Az idén januári testületi ülésen Kiss Béla arról beszélt, hogy „településfejlesztés tekintetében a folyamatban lévő rendezési tervet le kell zárnunk, a naperőműparkos beruházással kapcsolatos tervet decemberben elfogadtuk, a beruházót támogatni szeretnénk, hogy mielőbb beindulhasson a beruházás, sajnos ennek iparűzési adóbevétele már a központi költségvetésbe fog befolyni.”
Kiss Béla levéli településvezető a Mosonvármegyének úgy fogalmazott: az állami főépítészi iroda jóváhagyása után tavaly év végén elfogadták a módosított rendezési tervet. Most szakhatósági engedélyezési engedélyezések zajlanak.
Úgy számolnak, az ütemterv szerint még idén indulhat a kivitelezés, év végére pedig működhetnek majd a napkollektorok.
A beruházás tervezésekor úgy számoltak, hogy a napelempark éves szinten 40-50 milliós plusz adóbevételt hozhat Levélnek, de időközben az iparűzési adó reformja miatt ez jó eséllyel a központi költségvetésbe folyik be. A 2024-ben befolyó adóbevételt tekintik bázisévnek, s ha az idei ezt meghaladja, a többlet az államkasszába kerül. Annyi pozitívuma lehet ez Levél számára, hogy a mostani ipaerűzési bevételi szintet biztosan tartani tudják, még ha növelni nem is.
Az energiatárolóval segítenék a hálózat üzemeltetését
Hiller Péter, a beruházó Vienna Energy hazai képviselője kérdésünkre elmondta, az építési engedélyeket már megszerezték, most a hálózati csatlakozási tervüket véleményezik. Ő úgy számol, a harmadik negyedévben indulhat a kivitelezés. Megerősítette, hogy a naperőműpark teljesítménye 24 megawatt lesz.
Ami kuriózum, hogy Magyarországon az elsők között alakítanak ki hibrid erőművet: ez azt jelenti, hogy a szél- és a napenergia mellett egy kisebb energiatároló megépítése is tervben van.
Ez utóbbinak a mostani beruházáshoz kapcsolódó megvalósulására jelenleg 90 százalékos esélyt lát. A hálózat üzemeltetését ezzel is segítik.
A napelempark két levéli területen épül meg, melyeket kerítéssel vesznek körbe. „A szükséges infrastruktúra (utak, elektromos vezetékek) 90 százalékban már kiépítettek, azt a korábbi szélerőműpark kapcsán már létrehozta a beruházó.”

A mosonmagyaróvári napelempark hét éve termel
Az önkormányzati intézmények villamos energia felhasználásának hatvanhét százalékát fedezi az a napelempark, ami 2018-ban kezdett termelni Mosonmagyaróváron. Az önkormányzat mintegy nettó 164 millió forintos beruházással hozta létre a létesítményt a Feketeerdői úti temető mögötti területen. A több mint 15 ezer négyzetméteres területen összesen 1980 napelemet telepítettek. Az áramszolgáltatóval kötött szerződés alapján huszonöt éven keresztül veszi át a meghatározott – emelt összegű – tarifával az áramot a napelem parktól. A beruházás megtérülési ideje egyébként mintegy tizenkét év.
A levéli szélerőműpark 2008-ban kezdett termelni. Az eredetileg tervezett 24 darab két megawattos toronyból az időközben életbe lépő kvótakorlátozások miatt csak 12 épülhetett meg. A Levéli Repower MM82 tornya 100 méter magas, lapátjai 40 méteresek. A rotor teljes átmérője 82 méter.